Posted on
dodo_kusu
Dodo, bir cins güvercindir. Hint okyanusundaki Mauritus adasında yaşadı. Gemicilerin adaya getirdiği köpek ve domuzlar bunları öldürdü. Uçamadıkları için kaçıp kurtulamıyorlardı. İnsanlarda bunları yemek için avlamış ve yok olmalarına neden olmuştur.

Hayvanların neslinin tükenmesi, insanların tarım gibi, sanayileşme gibi şehirleşme gibi ve avcılık gibi faaliyetlerine ciddi manada bağlıdır. Dünya genelinde şimdiye kadar, yarım milyondan fazla hayvanın nesli tükenmiştir. Bunun nedenleri arasında , doğal afetler ile iklim değişiklikleri önemli bir yer tutar.

 

buyuk_ook
Büyük Ook penguen cinsinden olan bir kuştur. Kuzey Atlantik’ te yaşadı. Yüzebiliyor , fakat uçamıyordu.sonuncusu 4 haziran 1844 de öldü. İnsanlar bunları çok sayıda öldürerek yok etti.

 

labrador_ordegi
Labrador Ördeği , Kuzey Amerika’ nın Atlantik şehrinde yaşamıştır. Sonuncusu 1875 de Long İsland’ da öldürüldü.

 

Moa
Moa’ lar Yeni Zelanda’ da yaşamış uçamayan büyük kuşlardır. bazıları insanın boyundanda yüksekti. Maoriler bunları avladığından 1700′ lü yılların sonlarına doğru tamamen yok oldular.

 

hula
Hula , bir Yeni Zelanda kuşudur. 1907 den beri görülmedi. ormanların kesilerek azalması , soylarının tükenmesine neden oldu. İnsanlar da bu kuşları çok sayıda avladı.

 

fil_kusu
Fil Kuşu , Madagaskar’ da yaşamış ve binlerce yıl önce soyu tükenmiştir. Kuş, İnsan boyundan yüksek ve hemen hemen yarım ton ağırlığındaydı.

 

karolina_papagani
Karolina Papağanı güzel tüyleri ve lezzetli eti için çok sayıda avlandı

 

soliter
Soliter, Dodo kuşunun yakın akrabasıdır. Hint okyanusundaki Reunion adasında yaşamıştır. Kuşun bulunan iskeletiden biçimi anlaşılmıştır.